Szkoła

Odkrywców

Talentów

 

 

Super Szkoła

Przeczytaj artykuł...
Zobacz zdjęcia...
Zobacz dyplom...

 

  instagram calesnapchat cale

Do ulubionych

 
 

Strona główna Biblioteka Recenzje "Globalna podróż XVI Dalajlamy"

"Globalna podróż XVI Dalajlamy" Drukuj Email
W dzisiejszych czasach mamy obfity wybór książek o Tybecie i XVI Dalajlamie. Niedawno ukazała się znakomita „Opowieść o Tybecie” Thomasa Lairda, teraz „Otwarta droga” Pico Iyera. Podobnie jak Laird, któremu zresztą Iyer oddaje sprawiedliwość, autor „Otwartej drogi” nie jest tybetologiem, lecz korespondentem prasowym i pisarzem podróżnikiem. Obaj wielokrotnie spotykali się i rozmawiali z Dalajlamą, obaj w Indiach Północnych, u stóp Himalajów, gdzie swą siedzibę na uchodźstwie ma Tanzin Gjaco, XVI Dalajlama i jego rząd, czują się jak u siebie, bo spędzili tam lata. Opowieść Iyera różni się jednak od książki Lairda, której narratorem przede wszystkim jest Dalajlama.

 

 

Narratorem „Otwartej drogi” jest zdecydowanie Iyer. To on prowadzi przez swój esej w sposób nie budzący wątpliwości. Poczynając od interesujących mało znanych szczegółów, po przekonujące opisy owego globalnego buddyjskiego mnicha Dalajlamy, ewolucji poglądów, osobistej historii przywództwa. Iyer przedstawił swą opowieść o Dalajlamie jako mnichu, filozofie i polityku spleść ze świeżymi uwagami o buddyzmie, choć nie jest buddystą. Należy do autorów zafascynowanych tą filozofią – religią, lecz nie bezkrytycznych, i w tym siła tej książki.

 

 

„Otwarta droga” jest moją ulubioną książką, ponieważ zainteresowałam się Tybetem i nauczeniem Dalajlamy, gdy poznałam trenera tenisa ziemnego z Niemiec, który kiedyś był w Tybecie i od tamtej pory zajmuje się nauką Tybetu jak i też medytacją, od tego czasu czytam książki o Dalajlamie, aby dowiedzieć się więcej o nim samym jak i też o medytacji. Moim zdaniem są to mądre i kształcące książki, ponieważ można dowiedzieć się więcej o swoim wnętrzu i o kontrolowaniu umysłu.

 

 

Tytuł: Otwarta droga. Globalna podróż XVI Dalajlamy, przeł. J. Halbresztat

Autor: Pico Iyer

Rok wydania: 2008

Miejsce wydania: Warszawa
Wydawnictwo: USHUAIA.PL

 

Monika Wróbel kl.2f

 

Trochę statystyki

Szkoła działa od 1.09.1987. Jej mury opuściło ponad 5.000 absolwentów. Obecnie edukacją 19 klas zajmuje się 40 nauczycieli.

Nie tylko nauka

Oprócz zajęć dydaktycznych proponujemy spotkania w ramach kół zainteresowań i różnorodne zajęcia sportowe. Od wielu lat działa szkolne koło wolontariatu.

Stale w czołówce

Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach, zdobywają medale w zawodach sportowych, są znani z osiągnięć artystycznych.