Szkoła

Odkrywców

Talentów

 

 

Super Szkoła

Przeczytaj artykuł...
Zobacz zdjęcia...
Zobacz dyplom...

 

  instagram calesnapchat cale

Do ulubionych

 
 

Strona główna Biblioteka Recenzje '' Cień wiatru "

'' Cień wiatru " Drukuj Email
tytuł : '' Cień wiatru "
autor :Carlos Ruiz Zafon
Rok, miejsce wydania : 2005 , Warszawa
Wydawnictwo : Muza

W letni świt 1945 r. 9-letni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się intuicją, książkę swojego życia. Spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść "Cień wiatru" Juliana Caraxa. Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza. Nie podejrzewa nawet, iż zaczyna się przygoda jego życia. Daje ona również początek niezwykłym opowieściom, wielkim namiętnościom, przeklętym i tragicznym miłościom rozgrywającym się w cudownej gotyckiej i renesansowej Barcelonie.
Muszę przyznać, że książkę Zafona przeczytałam z ogromną przyjemnością. Autor w znakomity sposób operuje językiem, który jest zrozumiały dla czytelnika. Choć powieść fascynuje od początku, właściwa akcja rozpoczyna się gdy Daniel dorasta i jest siedemnastoletnim chłopcem. Postanawia odnaleźć tajemniczego autora książki. Zafon wprowadza wielu ciekawych bohaterów, którzy pełni są tajemnic i sekretów. Relację między postaciami są zawiłe, a historia pełna znaków zapytania. Odsłonięcie jednej tajemnicy powoduje ujawnienie kolejnej. Przypomina to układankę domino, która za pomocą jednego ruchu , uruchamia ciąg zdarzeń.
Julian Carax żyje w gronie osób trzecich, ale nie jest przez to postacią mniej ważną. Jest on sprawcą wszystkich działań chłopca, odpowiedzią na wszystkie pytania i rozwiązaniem tajemnicy. Książka wzbogacona jest także o wątek nieszczęśliwej miłości.
Niezwykłość opowieści nadają wspaniałe i pobudzające wyobraźnię opisy powojennej Barcelony, z jej wąskimi uliczkami , antykwariatami i knajpkami. Powieś Carlosa Ruiza Zafona należy do książek, które mają swój specyficzny urok i klimat. Watro sprawdzić czy jest się odpornym na aurę magicznej atmosfery panującej tam . Pełna miłości, tajemnic, wspomnień, niezwykłych ludzi i miejsc opowieść przedstawiająca niecodzienną historię.

 

 

Trochę statystyki

Szkoła działa od 1.09.1987. Jej mury opuściło ponad 5.000 absolwentów. Obecnie edukacją 19 klas zajmuje się 40 nauczycieli.

Nie tylko nauka

Oprócz zajęć dydaktycznych proponujemy spotkania w ramach kół zainteresowań i różnorodne zajęcia sportowe. Od wielu lat działa szkolne koło wolontariatu.

Stale w czołówce

Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach, zdobywają medale w zawodach sportowych, są znani z osiągnięć artystycznych.