Szkoła

Odkrywców

Talentów

 

 

Super Szkoła

Przeczytaj artykuł...
Zobacz zdjęcia...
Zobacz dyplom...

 

  instagram calesnapchat cale

Do ulubionych

 
 

Strona główna Biblioteka Vademecum Bibliografia załącznikowa

II LO - Super Szkoła! Drukuj Email
Źródło: Portal Powiatu Lubińskiego (15.05.2008).

22-minutowy film, zrealizowany przez grupę uczniów II Liceum Ogólnokształcącego, wygrał tegoroczny ogólnopolski konkurs „Super Ekspresu”. Szkoła zyskała nie tylko tytuł „Super Szkoły”, ale i nagrodę wartą 18 tys. zł.

Hipis z bujną czupryną czarnych włosów stoi przed budynkiem II LO. To Afromen, który pewnego dnia odwiedził szkołę. O tym, co zobaczył, opowiada w filmie. Właściwie to musical, bo większość dialogów i scen przedstawiono tańcem i śpiewem. W rolę Afromena wcielił się drugoklasista Dawid Wojtyczka.

– Postać wymyśliliśmy w prawdziwej burzy mózgów – każdy miał jakiś pomysł na scenariusz. Ten uznaliśmy za najciekawszy – mówią licealiści.

O konkursie ogłoszonym przez „Super Ekspres” dowiedzieli się niemal w ostatniej chwili: mieli tylko dwa tygodnie na napisanie scenariusza, zdjęcia i montaż. Na szczęście dyrekcja szkoły i nauczyciele ze zrozumieniem podeszli do ich działań – niekiedy dość ryzykownych. Ba, niektórzy zgodzili się nawet zagrać w filmie. I tak profesora od angielskiego możemy zobaczyć w scence przepytywania ucznia z odmiany czasownika „to be” (to motyw znany z filmu „Dzień świra”), a pani pedagog odegrała katechetkę, która kieruje szkolnym chórem, tj. zespołem gospel, bo właśnie do akcji wkroczył Afromen i postanowił dodać uczniowskim śpiewom nieco pozytywnej energii.

Śpiewny dialog ma rozmowa między nauczycielką (w tej roli Marta Pokucińska) a uczennicą przyłapaną na ściąganiu podczas klasówki, śpiewna jest również lekcja matematyki, na której fragmenty podręcznika zaprezentowano jako psalm.

– Były też takie sceny, w których najpierw grałem ucznia z prawej strony klasy, za chwilę przesiadałem się do ławki po lewej, do drugiego ujęcia, a znów za chwilę wchodziłem do tej klasy jako Afromen – wspomina chłopak.

– Gdy przyszli z informacją, że chcą wziąć udział w tym konkursie, zgodziłam się od razu, ale chciałam zobaczyć scenariusz – powiedziała nam dyrektor Jolanta Dubińska. – Był też taki moment, że chcieli zrezygnować, stwierdzili, że nie dadzą rady, że to im zajmuje zbyt dużo czasu... Poprosiłam, żeby jednak się nie załamywali i zrobili film tak, jak potrafią.

Na czwartkowe wydanie „Super Ekspresu” czekano z wielką niecierpliwością – tego dnia gazeta miała opublikować wyniki konkursu. Z kilku tysięcy placówek w całej Polsce do drugiego etapu zakwalifikowało się piętnaście. Na pierwszym miejscu: II Liceum Ogólnokształcące w Lubinie.

– Uczniowie z humorem podeszli do tematu – czytamy w artykule. – W zabawnym filmie młodzi aktorzy wykazali się talentami tanecznymi, wokalnymi i oczywiście, artystycznymi. Pokazali swoją szkołę jako miejsce, gdzie nie sposób się nudzić, nawet jeżeli nauczyciele czasem się czepiają.

Bohaterzy filmowi i uczestnicy całego przedsięwzięcia, to sześcioro uczniów z klas II a i II g: Martyna i Justyna Hrankowskie, Joanna Forembska, Marta Pokucińska, Dawid Wojtyczka, Michał Łokaj oraz tegoroczny absolwent, Kasper Nowak.

Za zwycięstwo w konkursie szkoła otrzyma nagrodę wartą 18 tys. zł.

– Z trzech zaproponowanych przez gazetę nagród uczniowie wybrali wyposażenie do pracowni filmowej – powiedziała nam dyrektor Jolanta Dubińska. A na to wyposażenie składają się: ekran, projektor, dwie kamery cyfrowe, zestaw kina domowego i filmy na DVD.

Wręczenie nagród odbędzie się po wakacjach w Pałacu Prezydenckim – honorowy patronat nad konkursem przyjęła bowiem żona prezydenta RP Maria Kaczyńska.

Na zdjęciu u góry stoją (od lewej): Martyna Hrankowska, Joanna Forembska, Marta Pokucińska, Justyna Hrankowska, dyrektor Jolanta Dubińska, Dawid Wojtyczka, Michał Łokaj i Kasper Nowak.

Autor: mb

 

Trochę statystyki

Szkoła działa od 1.09.1987. Jej mury opuściło ponad 5.000 absolwentów. Obecnie edukacją 19 klas zajmuje się 40 nauczycieli.

Nie tylko nauka

Oprócz zajęć dydaktycznych proponujemy spotkania w ramach kół zainteresowań i różnorodne zajęcia sportowe. Od wielu lat działa szkolne koło wolontariatu.

Stale w czołówce

Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach, zdobywają medale w zawodach sportowych, są znani z osiągnięć artystycznych.