Szkoła

Odkrywców

Talentów

 

 

Super Szkoła

Przeczytaj artykuł...
Zobacz zdjęcia...
Zobacz dyplom...

 

  instagram calesnapchat cale

Do ulubionych

 
 

Strona główna

Jak efektywnie się uczyć? Drukuj Email
Jak skutecznie się uczyć, aby zapamiętać na długie lata nowe informacje?

Nauka do matury to spore wyzwanie, bowiem zakres materiału do powtórzenia i zapamiętania jest całkiem spory. Istnieją jednak rady, które sprawią, że nauka przestanie być twoim utrapieniem, a ilość informacji nie będzie stanowiła problemu...

Przedstawiamy je poniżej...

Oto 14. zasad efektywnego uczenia się:

1. Może ci się to nie spodobać, ale prawda jest taka, że najskuteczniejszym sposobem nauki jest powtarzanie. Bez tego ani rusz. Zresztą będziemy ci to jeszcze powtarzać?

2. Zaplanuj. Inaczej uczysz się równań z chemii, a inaczej zgłębiasz historię rozbicia dzielnicowego. Każde z tych zajęć wymaga skupienia innego rodzaju. Pomyśl, ile realnie możesz poświęcić czasu na naukę danego przedmiotu. Nie oszukuj się, że uda ci się wytrzymać nad książkami 6 godzin albo, że przeczytasz cały podręcznik w godzinę. Lepiej podziel naukę na 2–3-godzinne etapy.

3. Przemyśl kolejność nauki. Zacznij od rzeczy trudnych, by nie marnować energii. Gdy się nimi zmęczysz, przejdź do czegoś prostszego, co na nowo pobudzi aktywność. Kiedy już odpoczniesz, zajmij się na nowo bardziej skomplikowaną pracą.

4. Przygotuj zakreślacze, długopisy i ołówek. W tym jedynym przypadku nie musisz oszczędzać książek (jeśli nie chcesz ich zapisać, możesz skserować wybrane fragmenty). Zaznaczaj i podpisuj tekst swoimi własnymi hasłami, tak by nawet przy pobieżnym przerzucaniu kartek było dla ciebie jasne, o czym jest dany fragment.

5. Baw się kolorami. Stwórz swój własny system podkreślania i zaznaczania tekstu. Często zmieniaj kolory. Dzięki takiemu wyszczególnieniu łatwiej przypomnisz sobie potrzebny fragmentu tekstu.

6. Daty najprościej zapamiętywać przez skojarzenia. Przyporządkuj każdej cyfrze jakiś kształt np: 1 – wędka, 2 – łabędź, 3 – wielbłąd itd., a następnie układaj z nimi historyjki. Nie muszą być skomplikowane, ale na tyle ciekawe, by łatwo wchodziły do głowy.

7. Wzbogacaj o szczegóły. Nie omijaj fragmentów, które wydają ci się mało istotne. W podręcznikach są umieszczane specjalnie, bo sprzyjają nauce. Dodatkowe informacje, pozornie zbędne, sprawiają, że zapamiętywanie przychodzi łatwiej i jest bardziej trwałe.

8. Nie ograniczaj się do rozwiązywania zamkniętych testów. Mimo że właśnie w ten sposób wyglądają dziś egzaminy, najważniejsza jest umiejętność kojarzenia. Nie masz szans nauczyć się odpowiedzi na wszystkie zamknięte pytania, za to gdy zrozumiesz cały materiał, żaden test nie będzie ci straszny.

9. Ilość książek wokół Ciebie nie wpływa na efektywność nauki. Ogranicz się do tych najpotrzebniejszych. Jeśli uczysz się matematyki, schowaj materiały do geografii, żeby nie rozpraszały uwagi.

10. Rób własne notatki, ale nie przepisuj. Zdarza się, że nawet jeśli ambitnie podejdziesz do tekstu i przeanalizujesz każde zdanie, po chwili będziesz mieć tego dość i zaczniesz kopiować cały tekst. Takie notatki nie mają sensu. Jeśli ci się to zdarzy, przekornie zacznij notować jedynie hasła i dopisuj do nich dodatkowe informacje podczas drugiego czytania materiału.

11. Wracaj do przerobionego materiału. Może wydaje ci się, że coś jest łatwe do zapamiętania, ale dla pewności odczekaj chwilę, zajmij się czymś innym, a następnie postaraj się przypomnieć sobie przeczytaną treść. To też forma nauki, bo treści częściej powtarzane, łatwiej zapamiętujemy.

12. Zapisuj oczywistości. Czasem wydaje ci się, że wszystko rozumiesz, dlatego przeskakujesz pewien rozdział lub zadanie. To błąd. Przeanalizuj je jeszcze raz, nawet jeśli uważasz, że wszystko wiesz. Zrób to nie tylko po to, żeby się sprawdzić, ale też –by utrwalić wiadomości.

13. Przygotowanie prezentacji na ustny egzamin wymaga przede wszystkim umiejętności zaprezentowania się i płynnego mówienia. Samodzielnie przygotowana praca nie powinna sprawić ci problemów podczas prezentacji, przecież doskonale wiesz, co jest w niej zawarte. Poćwicz jednak przed lustrem płynność wypowiedzi. Przygotuj konspekt i zawsze trzymaj się jego ram. Jeśli podczas egzaminu okaże się, że brakuje czasu, tylko z notatkami uda ci się skrócić wypowiedź i nie zaszkodzić jej treści.

14. Baw się: chodź, podśpiewuj, dopisuj historyjki. To stara i sprawdzona metoda nauki. Zwłaszcza, jeśli uczysz się czegoś, co nie sprawia ci przyjemności. Nie bój się mówić do siebie, używaj też swojego języka, nie sil się na skomplikowane słownictwo. Zdania zbudujesz w trakcie pisania, na razie musisz mieć o czym pisać.

źródło: www.cogito.com.pl
 

Trochę statystyki

Szkoła działa od 1.09.1987. Jej mury opuściło ponad 5.000 absolwentów. Obecnie edukacją 19 klas zajmuje się 40 nauczycieli.

Nie tylko nauka

Oprócz zajęć dydaktycznych proponujemy spotkania w ramach kół zainteresowań i różnorodne zajęcia sportowe. Od wielu lat działa szkolne koło wolontariatu.

Stale w czołówce

Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach, zdobywają medale w zawodach sportowych, są znani z osiągnięć artystycznych.