Szkoła

Odkrywców

Talentów

 

 

Super Szkoła

Przeczytaj artykuł...
Zobacz zdjęcia...
Zobacz dyplom...

 

  instagram calesnapchat cale

Do ulubionych

 
 

Strona główna

IPN w II LO - Miesiąc Pamięci Narodowej! Drukuj Email
Kiedy w roku 1945 zmagania wojenne zbliżały się ku wyczekiwanemu końcowi, a w kwietniu wojska alianckie wyzwalały tysiące więźniów z obozów hitlerowskich, narodził się pomysł, by pewne momenty i sytuacje historyczne zostały uczczone poprzez poświęcenie im wycinka z kalendarza - zadecydowano, że będzie to jeden dzień...W Polakach ta idea wyzwalała wspomnienia związane z ujawnieniem prawdy
katyńskiej przez Niemców. Z tego powodu w pewnej części społeczeństwa mogą istnieć przekonania, jakoby dzień pamięci narodowej ustanowiony był ze względu na komunikat niemiecki o grobach w Katyniu, który notabene został nadany 13 kwietnia 1943 roku.

W PRL dzień zamieniono w miesiąc, podczas którego, rokrocznie,
organizowano różnego rodzaju wystawy i uroczystości, a także przygotowywano publikacje tematyczne.

Nasza szkoła nie porzuca tradycji. Kwiecień w II LO obfituje w prace
na rzecz poznania historii, lecz nie są one ukierunkowane na konkretne jej działy. Zaangażowali się uczniowie i nauczyciele. Prace tych pierwszych można już dziś oglądać w auli, a na uroczystość przygotowywaną przez Pana Ryszarda Techmańskiego zaproszeni zostali zacni goście, którzy pojawią się w przyszłym tygodniu.

Szczególnym wydarzeniem mającym związek z Miesiącem Pamięci Narodowej
było zaproszenie wykładowcy z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. W środę, 18 kwietnia 2012 roku, na auli zgromadziło się około trzydziestu uczniów, by partycypować w warsztatach o stanie wojennym w Polsce. Spotkanie podzielone było na dwie części, podczas których młodzież oglądała materiały źródłowe w postaci pisanej, a także audio-wideo. Po analizie danych uczniowie przystąpili do systematyzacji wiedzy w formie tabel przystępnych do nauki.

Spotkanie zaaranżował Pan Radosław Margas, który już dziś myśli o
kontynuacji współpracy z IPN. Jej kolejnym etapem miałby być czerwcowy wyjazd do wrocławskiej siedziby Instytutu.
 

Trochę statystyki

Szkoła działa od 1.09.1987. Jej mury opuściło ponad 5.000 absolwentów. Obecnie edukacją 19 klas zajmuje się 40 nauczycieli.

Nie tylko nauka

Oprócz zajęć dydaktycznych proponujemy spotkania w ramach kół zainteresowań i różnorodne zajęcia sportowe. Od wielu lat działa szkolne koło wolontariatu.

Stale w czołówce

Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach, zdobywają medale w zawodach sportowych, są znani z osiągnięć artystycznych.