Szkoła

Odkrywców

Talentów

 

 

Super Szkoła

Przeczytaj artykuł...
Zobacz zdjęcia...
Zobacz dyplom...

 

  instagram calesnapchat cale

Do ulubionych

 
 

Strona główna Shaggy Dog English! About PE lessons...

About PE lessons... Drukuj Email

wfNowadays more and more young people consider PE lessons as a waste of their time. They indicate only drawbacks of this subject. They cannot notice the positive aspects of participating in PE. In my essay I would like to consider the pros and the cons of removing PE from school timetables.


            First of all , a lot of students just do nothing at PE lessons. For such people this subject is definitely a waste of time. They could learn maths or physics instead of being lazy at gymnasium.
            Secondly, some teenagers have various health problems which do not allow them to take part in a physical training. I recon they will be also much happier when they could spend this time in more productive way.
           On the other hand, there are also drawbacks of school without PE as an obligatory subject. Sport helps us being fit and healthy. PE lesson is the only opportunity to be active for some group of teenagers.
           The other reason to stick to the present timetable with PE is that it supports fighting with obesity among youth. It is another important conclusion connected with the topic of health.
          To sum up, there are as many pros as cons of physical education, but to my mind it should stay as an obligatory subject in school.

                                                                                              Kamil Kotliński IIIA

 

Trochę statystyki

Szkoła działa od 1.09.1987. Jej mury opuściło ponad 5.000 absolwentów. Obecnie edukacją 19 klas zajmuje się 40 nauczycieli.

Nie tylko nauka

Oprócz zajęć dydaktycznych proponujemy spotkania w ramach kół zainteresowań i różnorodne zajęcia sportowe. Od wielu lat działa szkolne koło wolontariatu.

Stale w czołówce

Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach, zdobywają medale w zawodach sportowych, są znani z osiągnięć artystycznych.