Szkoła

Odkrywców

Talentów

 

 

Super Szkoła

Przeczytaj artykuł...
Zobacz zdjęcia...
Zobacz dyplom...

 

  instagram calesnapchat cale

Do ulubionych

 
 

Strona główna Biblioteka Biblioteczne aktualności! Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych!

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych! Drukuj Email

1 marca 2013 2013 02 19 15 38 08

Po raz szósty 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Parlament ustanowił ten dzień w 2011 r. "w hołdzie 'Żołnierzom Wyklętym' - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Data obchodów święta nawiązuje do egzekucji w więzieniu mokotowskim siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" z mjr. Łukaszem Cieplińskim na czele. Komuniści stracili poprzez rozstrzelanie polskich żołnierzy podziemia 1 marca 1951 roku, skazując ich wcześniej w pokazowym procesie.

Z tej okazji w II LO pojawiła się wystawa przygotowana przez p. Dorotę Witold i p. Alicję Waszczyk. Obejrzeć możecie ją przy głównym wejściu do szkoły.

Po raz czwarty w Polsce, a po raz drugi w Lubinie w najbliższą niedzielę 28 lutego odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. Zachęcamy do udziału! Poniżej szczegółowe informacje.

Trasa biegu w naszym mieście nie uległa zmianie. Biegniemy jedną pętlę alejkami parku Wrocławskiego, aby później dobiec do tablicy pamięci, umieszczonej na murze, przy ul. Pruzi. Tam nastąpi uroczyste złożenie kwiatów i odśpiewanie Hymnu Państwowego.

Do biegu zgłosić może się każdy lubinianin, bez względu na wiek czy sprawność fizyczną. Ponieważ inicjatywa ta ma charakter patriotyczny nie zaś wyczynowy. - Bieg ma charakter integracyjny i nie będziemy prowadzić pomiaru czasu, ani tworzyć klasyfikacji. Biegniemy za prowadzącym bieg, zwartą grupą wolnym tempem - mówi Łukasz Dominów i dodaje: -Zapraszam w imieniu SSZL Zagłębie Fanatyków.

Do tej pory chęć przyłączenie się do biegu zadeklarowało 250 osób, które śledzą bieg na portalu społecznościowym Facebook.

W organizację biegu Tropem Wilczym włączył się również Powiat Lubiński i poseł partii rządzącej Krzysztof Kubów.

 

Trochę statystyki

Szkoła działa od 1.09.1987. Jej mury opuściło ponad 5.000 absolwentów. Obecnie edukacją 19 klas zajmuje się 40 nauczycieli.

Nie tylko nauka

Oprócz zajęć dydaktycznych proponujemy spotkania w ramach kół zainteresowań i różnorodne zajęcia sportowe. Od wielu lat działa szkolne koło wolontariatu.

Stale w czołówce

Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach, zdobywają medale w zawodach sportowych, są znani z osiągnięć artystycznych.