Szkoła

Odkrywców

Talentów

 

 

Super Szkoła

Przeczytaj artykuł...
Zobacz zdjęcia...
Zobacz dyplom...

 

  instagram calesnapchat cale

Do ulubionych

 
 

Strona główna Galeria Wolontariat Hospicjum to też Życie
Galeria - Hospicjum to też Życie

11 października 2008 uczniowie II LO na czele z paniami: Dorotą Witold i Martą Duszeńko uczestniczyli w koncercie charytatywnym poświęconym lubińskiemu hospicjum.

Obejrzeliśmy krótki, ale wzruszający film o budowie tej placówki i trudnościach, jakie napotkali budowniczowie. Następnie pracownicy hospicjum opowiedzieli o swoich doświadczeniach w trudnej pracy z ludźmi śmiertelnie chorymi.

Na zakończenie wysłuchaliśmy koncertu zespołu „One, two, trio”.

  • Czym są hospicja?
  • Jaki jest cel ich działania?
  • Jak i kto może pomóc im i ich pacjentom?

Hospicjum to miejsce lub po prostu grupa osób, która pomaga ludziom nieuleczalnie chorym w ostatnim etapie ich życia. Celem hospicjów jest to, by ich podopieczni swoje ostatnie dni przeżywali bez zbędnego bólu fizycznego i psychicznego; by nie byli sami. Do tego dążą zarówno pracownicy hospicjum – lekarze, pielęgniarki, salowe, rehabilitanci, psycholodzy, kapelani – jak i wolontariusze. Ci właśnie pomagać mogą na dwa sposoby.

Po pierwsze, pełnoletni wolontariusze po przejściu specjalistycznego kursu medycznego mogą pomagać bezpośrednio pacjentom. Ci tzw. „wolontariusze medyczni” pomagają w pielęgnacji pacjentów, chodzą z nimi na spacery, pomagają im w wykonywaniu codziennych czynności i – co najważniejsze – towarzyszą chorym, wspierając ich raz rozmową, innym razem milczeniem i przyjaznym gestem.

Są jednak i tacy wolontariusze, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą pomagać bezpośrednio pacjentom. To tzw. „wolontariusze akcyjni”. Ich pomoc polega na organizowaniu akcji charytatywnych, wysyłce listów do pacjentów i ich rodzin, prowadzeniu strony internetowej hospicjum, wypieku ciast dla pacjentów i ich gości. I setkach innych czynności. Wolontariuszem akcyjnym może być każdy – zarówno przedszkolak rysujący projekt kartki świątecznej sprzedawanej przez hospicjum czy jego starszy brat kwestujący na rzecz hospicjum, jak i ich mama lub babcia, która na czas akcji charytatywnej może wcielić się w rolę kierowcy lub opiekuna wolontariuszy.

Zapraszamy na stronę wolontariatu hospicyjnego.

Emilian Gwiżdż, klasa 1a

 
Wyświetlaj # 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>
Strona 1 z 2
 
 Statystyka
 
Album
Liczba zdjęć w albumie: 19
Liczba zdjęć oczekujących na publikację: 0
Liczba wyświetleń albumu: 6549 x
Najczęściej oglądane zdjęcia
13
13
Szczegóły obrazu   2130 x
9
9
Szczegóły obrazu   2020 x
4
4
Szczegóły obrazu   1951 x
11
11
Szczegóły obrazu   1773 x
Ostatnio dodane zdjęcia
1
1
Szczegóły obrazu   31. 10. 2008
2
2
Szczegóły obrazu   31. 10. 2008
3
3
Szczegóły obrazu   31. 10. 2008
4
4
Szczegóły obrazu   31. 10. 2008
 
Powered by Phoca Gallery

Trochę statystyki

Szkoła działa od 1.09.1987. Jej mury opuściło ponad 5.000 absolwentów. Obecnie edukacją 19 klas zajmuje się 40 nauczycieli.

Nie tylko nauka

Oprócz zajęć dydaktycznych proponujemy spotkania w ramach kół zainteresowań i różnorodne zajęcia sportowe. Od wielu lat działa szkolne koło wolontariatu.

Stale w czołówce

Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach, zdobywają medale w zawodach sportowych, są znani z osiągnięć artystycznych.