Szkoła

Odkrywców

Talentów

 

 

Super Szkoła

Przeczytaj artykuł...
Zobacz zdjęcia...
Zobacz dyplom...

 

  instagram calesnapchat cale

Do ulubionych

 
 

Strona główna Galeria Wolontariat Hospicjum to też życie
Galeria - Hospicjum to też życie

Wolontariat wielu ludziom kojarzy się po prostu z pomocą, pracą, za którą nie dostaje się wypłaty. Dla kogoś, kto bierze udział w tym przedsięwzięciu jest to pewien rodzaj misji. Często jest tak, że ludzie zostają wolontariuszami, ponieważ, chcą dobrze wykorzystaćswój czas i poświęcić go tym, którzy tego potrzebują, inni mieli w rodzinie kogoś chorego, kogo stracili i postawili sobie za cel pomoc innym.

Dla mnie wolontariat był początkowo eksperymentem, chciałam zrobić w życiu coś ważnego, może sprawdzić, czy chcą swoją przyszłość wiązać z medycyną, w końcu stał się sposobem poznania samego siebie.

Oczywiście bez odpowiedniego przygotowania, nikt by wolontariuszy na oddział nie wpuścił, dlatego odbyliśmy kilkugodzinną część teoretyczną, spotkaliśmy się z panią psycholog, psychiatrą, ordynator oraz z księdzem. Każda z tych osób dzieliła się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, jak tylko mogła. Pojęcia, które były ogólnie znanem nabrały nowego znaczenia. Pani psycholog opowiadała o tym, jak rozmawiać z pacjentami oraz jak się w stosunku do nich zachowywać, mówiła, że trzeba mieć dla nich dużo zrozumienia i cierpliwości. Natomiast pani ordynator opowiadała o tym, co na oddziale będziemy robić (oprócz rozmów) i szczerze mówiąc trochę mnie to przeraziło, kiedy wspomniała o zmianie pampersa, czy czyszczeniu jamy ustnej, ale nawet to mnie tak łatwo nie zniechęciło, no i innych też.
W końcu pierwszy raz na oddziale. Hospicjum - miejsce, gdzie chorzy ludzie umierają na swoje dolegliwości. Stres towarzyszący pierwszej wizycie. Tysiące pytań w głowie: Co ja powiem? Jak mam się zachować? Okazało się, że te pytania były zbędne. Kiedy się tam przychodzi zasada numer jeden brzmi: "Bądż sobą i traktuj chorych normalnie, nie przypominaj na każdym kroku, że już nigdy nie będą żyć jak wcześniej". Poznałem tam wielu wartościowych ludzi, często z życiowym dorobkiem, którzy chętnie o sobie opowiadali, ale też słuchali, co wolontariusz ma do powiedzenia. Byli ciekawi, co się dzieje poza murami hospicjum, jak sobie radzimy w szkole, odbywało się z nimi interesujące konwersacje na różne tematy. Toalety też nie okazały się takie straszne, jak je nam zarysowano, a pielęgniarki były bardzo sympatyczne. Nasze zadanie polegało zaledwie na pomocy przy tychże toaletach - zmiana pościeli, pomoc przy ubieraniu, a przy śniadaniu - karmienie i pomoc przy roznoszeniu posiłków. Czasem ktoś prosił o zrobienie zakupów, innym razem o umycie naczyń. Do każdej prośby podchodzi się bez żadnego "ale", po to się jest wolontariuszem, aby pomagać, a nie marudzić.
Osobą, którą najczęściej odwiedzałam, była lubiąca towarzystwo młodych ludzi, Basia. Chociaż już odeszła, zostawiła po sobie ślad w naszych sercach. Basia była artystką, nudzącą sympatię, bardzo szczerą. Rysowała, wycinała, pisała wiersze... Miała niezwykła osobowość, potrafiła cieszyć się z najdrobniejszych nawet rzeczy, widziała piękno tam, gdzie inni widzą po prostu codzienność. I mówiła, że nas kocha. Nie mam pojęcia czemu, ale kiedy przychodzisz do hospicjum i słuchasz tych ludzi, nie zastanawiasz się, czy koloryzują, czy przesadzają, wiesz, że nie wolno się nigdy poddawać. Poddać się to najgorsze co można zrobić. Mówiła też, że z życia trzeba korzystać, niczego sobie nie żałować.
To doświadczenie zmusza do zastanowienia się, jakim człowiekiem się jest, co w życiu jest ważne, co chce się osiągnąć. Pokazuje, że skoro chorzy myślą pozytywnie, to dlaczego zdrowi mają myśleć inaczej?

Marta Stolarczuk 3d

 

 
Wyświetlaj # 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>
Strona 1 z 4
 
 Statystyka
 
Album
Liczba zdjęć w albumie: 46
Liczba zdjęć oczekujących na publikację: 0
Liczba wyświetleń albumu: 5768 x
Najczęściej oglądane zdjęcia
DSC_0016
DSC_0016
Szczegóły obrazu   1524 x
DSC_0010
DSC_0010
Szczegóły obrazu   1437 x
DSC_0007
DSC_0007
Szczegóły obrazu   1423 x
DSC_0009
DSC_0009
Szczegóły obrazu   1422 x
Ostatnio dodane zdjęcia
DSC_0001
DSC_0001
Szczegóły obrazu   18. 11. 2009
DSC_0002
DSC_0002
Szczegóły obrazu   18. 11. 2009
DSC_0003
DSC_0003
Szczegóły obrazu   18. 11. 2009
DSC_0004
DSC_0004
Szczegóły obrazu   18. 11. 2009
 
Powered by Phoca Gallery

Trochę statystyki

Szkoła działa od 1.09.1987. Jej mury opuściło ponad 5.000 absolwentów. Obecnie edukacją 19 klas zajmuje się 40 nauczycieli.

Nie tylko nauka

Oprócz zajęć dydaktycznych proponujemy spotkania w ramach kół zainteresowań i różnorodne zajęcia sportowe. Od wielu lat działa szkolne koło wolontariatu.

Stale w czołówce

Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach, zdobywają medale w zawodach sportowych, są znani z osiągnięć artystycznych.